Beds
»
Drewno dębowe

Kategorie

Kontakt

Obsługa Klienta

PON-PT 7:00-18:00
SOB 10:00-14:00
  Dawid
  Jendraszak


535-410-808
dawid@beds.pl
 
 
  Katarzyna
  Struska


535-410-810
katarzyna@beds.pl
 

 

Salon firmowy
ul.Wiślana 25 Bydgoszcz

PON-PT 7:00-18:00
SOB 10:00-14:00
  Katarzyna
  Struska


535-410-810
katarzyna@beds.pl
 

 

Informacje o dostawie
i zamówieniach

PON-PT 7:00-15:00
 
  Agnieszka
  Banicka


  (52) 360-61-61
agnieszka@beds.pl
 

Drewno dębowe


Dąb – symbol trwałości, mocy oraz solidności. Większości kojarzy się zapewne z jesienią, kiedy podziwiać można jego owoce – żołędzie, jednak drewno dębowe, pozyskiwane z tego gatunku drzewa ma szereg innych, niezwykle ważnych zastosowań.

Drewno dębowe zalicza się do najcenniejszych gatunków przemysłowych. W Polsce występują dwa gatunki dębu:  szypułkowy oraz bezszypułkowy. Właściwości i cechy obu wymienionych gatunków dębu są bardzo zbliżone. Drewno to, ze względu na podatność na obróbkę ma szerokie zastosowanie. Jego powierzchnia daje się bejcować czy lakierować. Ze względu na naturalność drewna, które w połączeniu ze światłem może ciemnieć, co jest procesem charakterystycznym i samoistnym, warto stosować środki światłoochronne.

Szerokie możliwości związane z wykorzystaniem drewna dębowego pozwalają zastosować je, jako drewno na okleiny, drewno na meble, okładziny i parkiety; drewno konstrukcyjne średnich wymagań w konstrukcjach naziemnych, podziemnych, budownictwie wodnym, do budowy statków, maszyn i pojazdów; drewno specjalne na podkłady i beczki. Kora jest cennym surowcem garbarskim.

Twardość drewna dębowego, mierzona wg wspomnianej metody, osiąga do 77 MPa. Dodatkowo, fakt, że jest to drewno ciężkie oraz odporne na ścieranie, sprawia, że wykonane z niego meble cechuje niezwykła i ponadprzeciętna długowieczność. Pamiętać należy, że drewno, jako surowiec naturalny z biegiem czasu ulega zmianom, dlatego o meble z niego wykonane należy szczególnie dbać.


Ciekawostki:

  • szacuje się, że najstarszy dąb bezszypułkowy w Polsce rośnie w Turowie i ma 369 lat, natomiast najstarszy dąb szypułkowy w Polsce rośnie w Bąkowie (wieś i gmina Warlubie). Słynne 1000-letnie dęby rogalińskie są od niego znacznie młodsze - najstarszy z nich ma 609 lat.
  • w świętych gajach Słowian dąb był drzewem świętym.
  • w Grecji starożytnej było to drzewo Zeusa, utożsamiane z bogiem błyskawic i ognia, gdyż znana do dziś jest skłonność dębów do "ściągania" błyskawic i piorunów.
  • dąb należy do najstarszych gatunków drzew, od 65 milionów lat istniał w paleocenie - trzeciorzędzie.

Nasz sklep wykorzystuje pliki cookies w celu ułatwienia Państwu korzystania z naszych stron, a także w celach statystycznych i reklamowych.

Dowiedz się więcej o Polityce Cookies.