Beds
»
Drewno

Kategorie

Kontakt

Obsługa Klienta

PON-PT 7:00-18:00
SOB 10:00-14:00
  Dawid
  Jendraszak


535-410-808
dawid@beds.pl
 
 
  Katarzyna
  Struska


535-410-810
katarzyna@beds.pl
 

 

Salon firmowy
ul.Wiślana 25 Bydgoszcz

PON-PT 7:00-18:00
SOB 10:00-14:00
  Katarzyna
  Struska


535-410-810
katarzyna@beds.pl
 

 

Informacje o dostawie
i zamówieniach

PON-PT 7:00-15:00
 
  Agnieszka
  Banicka


  (52) 360-61-61
agnieszka@beds.pl
 

Drewno


1. Lite drewno jako budulec doskonały w meblarstwie

Drewno – surowiec otrzymywany ze ściętych, formowanych przez obróbkę w różnego rodzaju sortymenty drzew. To materiał, który należy do najstarszych materiałów używanych przez człowieka. Obecnie funkcjonuje głównie jako materiał konstrukcyjny oraz wykończeniowy. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim lekkości i własnościom wytrzymałościowym. Stosuje się je jako materiał na podłogi, boazerie, do wykonania więźb dachowych, ogrodzeń i pergoli, mebli oraz zabawek. Głównymi i najistotniejszymi zaletami drewna są: łatwość w obróbce, fakt, że izoluje termicznie i elektrycznie, jest odporne na działanie wielu czynników chemicznych oraz, co jest niezwykle ważne w czasach, w których żyjemy, jest materiałem w pełni ekologicznym. Lite drewno to gwarancja najwyższej jakości, czego potwierdzeniem są surowe normy, którym podlega. Obowiązujące uregulowania za meble z litego drewna uznają te, których wszystkie elementy, poza tylną ścianą i dnami szuflad w meblach skrzyniowych (komodach czy szafach) wykonane zostały z drewna. Lite drewno to synonim wysokiej jakości, wytrzymałości i niezwykłej, ponadprzeciętnej trwałości wyrobu. Wyrobów wykonanych z płyty wiórowej, sklejki czy płyt fornirowanych nie można zaliczyć do wyrobów z litego drewna! 

 2. Gatunki drewna wykorzystywane do produkcji
 
Producent mebli, firma STWD, właściciel sklepu BEDS.pl do wyrobu mebli wykorzystuje w 100% naturalne drewno. Do produkcji, ze względu na swoje właściwości, używane są następujące gatunki i rodzaje twardego drewna liściastego: buk, buk twardzielowy, dąb oraz dąb sęczny.

BUK - to surowiec o wysokiej twardości. Ze względu na tę właściwość oraz fakt, że jest to ciężkie i spoiste drewno, buk ma szerokie zastosowanie w technice, a wykonane z niego meble posłużą właścicielom przez długie lata, nie tracąc na wartości.
Buk zwyczajny, należący do rodziny bukowatych, to drzewo rosnące w klimacie umiarkowanym. W Polsce buk ma swoją północno-wschodnią granicę zasięgu. Poczynając od Królewca biegnie ona na południe przez Lidzbark Warmiński, Olsztyn i Brodnicę, skąd wraca na zachód przez Chełmno, Bydgoszcz, kołem przez Wągrowiec okrążając od zachodu Poznań i Grodzisk Wielkopolski, Leszno i dalej biegnie na wschód przez Kalisz i Łódź do Skierniewic, potem w kierunku Rawy Mazowieckiej, Opoczna, Radomia, Kazimierza, Lublina, Chełma i tu skręca raptownie w kierunku Zamościa i Tomaszowa Lubelskiego. W Polsce występują dwa typy lasów bukowych: buczyna karpacka i buczyna pomorska. Buk wykorzystywany przez firmę BEDS.pl pozyskiwany jest na południu kraju.

BUK TWARDZIELOWY - twardziel, która jest cechą charakterystyczną tego rodzaju drewna najlepiej widoczna jest w środkowej części przekroju poprzecznego pnia, jako strefa ciemniej zabarwionych słojów. Dziki buk jest drewnem wykorzystywanym chociażby do produkcji mebli. Jego walory estetyczne nie są wcale mniejsze od tych, jakie cechują tradycyjne drewno bukowe. Jego struktura nie jest tak jednolita, natomiast różne odcienie drewna sprawiają, że wygląda ono niezwykle naturalnie i nieco egzotycznie.

DĄB - to drewno twarde, ciężkie oraz odporne na ścieranie. Wszystko to sprawia, że wykonane z niego meble cechuje niezwykła i ponadprzeciętna długowieczność. Pamiętać należy, że drewno, jako surowiec naturalny z biegiem czasu ulega zmianom, dlatego o meble z niego wykonane należy szczególnie dbać.
Dąb wykorzystywany przy produkcji mebli przez BEDS.pl pochodzi z Polski. Tu występują dwa gatunki dębu: szypułkowy i bezszypułkowy. Dąb tworzy liczne zespoły leśne, czy to domieszane z innymi gatunkami, bądź drzewostany lite. Powierzchnia lasów dębowych w kraju wynosi 5,6% powierzchni całości polskich drzewostanów. Dąb, ze względu na swoje właściwości fizyczne, takie jak: twardość, odporność na uszkodzenia oraz estetyczne – piękne usłojenie jest często wykorzystywanym surowcem do wyrobu mebli, a te – dębowe, z powodzeniem można nazwać synonimem luksusu.

DĄB SĘCZNY - jego główne cechy to widoczne na powierzchni drewna sęki, zwoje oraz deformacje struktury. Sprawiają one, że meble wykonane z tego drewna prezentują się niezwykle naturalnie i nieco egzotycznie. Drewno to bardzo dobrze reaguje na olejowanie, dzięki czemu zostaje pokryte warstwą ochronną, która podkreśla jakość naturalnego surowca i sprawia, że jest materiałem, który w przypadku inwestycji w meble podkreśla ich rzeczywistą długowieczność.


Pamiętać należy, że drewno, jako surowiec naturalny z biegiem czasu ulega zmianom, dlatego o meble z niego wykonane należy szczególnie dbać (o tym jak należy to robić dowiecie się Państwo z zakładki PIELĘGNACJA DREWNA).
 
3. Klasy jakości drewna wykorzystywanego do produkcji

Drewno, jako materiał, wykorzystywany do produkcji mebli musi zostać odpowiednio do tego przygotowane. Nie chodzi tu jedynie o jego obróbkę, ale także o uzyskanie wymaganych atestów, które potwierdzają jego wysoką jakość oraz gwarantują, że może zostać użyte w przypisanym mu celu. Surowiec drzewny jest poddawany sezonowaniu i suszeniu do odpowiedniej wilgotności. Szczególnie ważne jest to w przypadku przedmiotów codziennego użytku, do których, bez wątpienia, należą meble. W przypadku niektórych gatunków tego naturalnego surowca konieczne jest także zastosowanie specjalnej obróbki hydrotermicznej, stąd też buk podlega parzeniu. Elementy płytowe mebli, czyli takie, których długość i/lub szerokość w stosunku do grubości jest znaczna, wykonywane są w technologii klejenia fryzów meblowych. Polega ona na klejeniu mniejszych kawałków drewna, co pozwala na osiągnięcie stabilizacji wymiarowej i kształtowej przez długie lata, nawet w przypadku zmiennych warunków klimatycznych. Zastosowany do tego klej posiada odpowiednie atesty higieniczne wydane przez Państwowy Zakład Higieny. Drewno wykorzystywane w naszej produkcji mebli to surowiec pierwszego gatunku. W przypadku drewna stosuje się czterostopniową klasyfikację jakości, zaś klasą, która nadaje się do produkcji mebli jest klasa I. Drewno, które do niej należy pozbawione jest sęków, ma jednolitą barwę, jest równomierne i ma prostoliniowe usłojenie. Ta klasa gwarantuje, że wykonany z takiego gatunku drewna mebel posłuży przez wiele lat nie tylko pierwszym właścicielom, ale i kolejnym pokoleniom.

Nasz sklep wykorzystuje pliki cookies w celu ułatwienia Państwu korzystania z naszych stron, a także w celach statystycznych i reklamowych.

Dowiedz się więcej o Polityce Cookies.